Powrót do szkoły nastolatków

Powrót do szkoły – Jak pomóc nastolatkom w radzeniu sobie ze stresem

Powrót do szkoły po przerwie wakacyjnej może być zarówno ekscytujący, jak i stresujący dla wielu nastolatków. To czas pełen obaw i niepewności. Choć koniec lata oznacza powrót do rutyny i spotkań z przyjaciółmi, to jednak dla niektórych młodych ludzi związane jest to z lękiem i stresem. Przejście od luźniejszych dni wakacyjnych do intensywnego harmonogramu szkolnego może być wyzwaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony nastolatków, jak i ich rodziców.

Powrót do szkoły. nastolatki

Pewien niepokój jest normalną reakcją, ale rodzice powinni wiedzieć, jaka jest różnica między normalnymi nerwami związanymi z powrotem do szkoły a niepokojem, który wymaga uwagi i wsparcia specjalistycznego.

W niniejszym artykule przeanalizujemy, dlaczego powrót do szkoły może być trudny dla młodzieży, jakie są najczęstsze przyczyny stresu oraz jak skutecznie wspierać nastolatków w tej sytuacji.

Lęk przed powrotem do szkoły jest normalny

Gdy wakacje dobiegają końca, normalne jest, że nastolatek odczuwa niepokój związany z powrotem do szkoły. Czy nowe zajęcia będą dla niego zbyt trudne? Czy jego przyjaciele spędzili ekscytujący czas w wakacje, podczas gdy nastolatek nie robił nic szczególnego? Czy naprawdę będzie w stanie wrócić do rutyny wstawania przed świtem każdego dnia? Jacy będą nowi nauczyciele? Co będzie z relacjami po wakacyjnej przerwie? Czy da radę uczęszczać na zajęcia dodatkowe? Czy będzie mieć czas na spotkania towarzyskie przy dużym obciążeniu nauką?

Podczas gdy nastolatek może odczuwać niepokój związany z powrotem do szkoły, dobrą wiadomością jest to, że możesz pomóc mu opanować emocje i lęki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pomóc nastolatkom poradzić sobie z niepokojem związanym z powrotem do szkoły.

Szkoła może być przytłaczającym środowiskiem: hałaśliwym, jasnym, zatłoczonym i wyczerpującym. Jeśli nastolatek spędził wakacje w małym, spokojnym środowisku, powrót do szkoły i bycie jednym z 500 lub 1000 dzieci jest szokiem dla jego układu nerwowego U niektórych osób, szczególnie osób neuroatypowych, każda forma zmiany może wywołać niepokój, więc zarówno przejście do wakacji letnich, jak i powrót do szkoły mogą powodować niepokój.

Z drugiej strony, również dla rodziców to jest bardzo intensywny czas. Wymagająca organizacja niezbędna do zarządzania szkolną rutyną, pamiętaniem o codziennych obowiązkach, wycieczkach, pomoc w organizowaniu szczególnych wydarzeń w szkole i radzeniem sobie ze zmęczonymi nastolatkami, może powodować niepokój u rodziców.

Czym młodzi ludzie się martwią przed powrotem do szkoły średniej.

Czy Twoje nastoletnie dziecko odczuwa ból w dołku żołądka lub jego serce przyspiesza, gdy myśli o pójściu do szkoły? Czy ma świadomość tego, co konkretnie je trapi. Niejasne poczucie strachu może być przytłaczające, ponieważ mózg nie wie, czy martwi się czymś racjonalnym, czy irracjonalnym. Nastolatek może przeanalizować w myślach różne możliwości i spróbować ustalić z czym związany jest lęk. W ten sposób może zweryfikować, czy martwi się o konkretne zajęcia, konkretnego nauczyciela, ponowne spotkanie ze znajomymi, co założy, powrót do rutyny wczesnego wstawania lub coś innego.

Gdy nastolatek ustali, co go dręczy, może poczuć, że jego niepokój gwałtownie spadł. Czasami uświadomienie sobie, że martwi się czymś stosunkowo błahym, może pomóc przemyśleć problem i nawet o nim zapomnieć. Jeśli chodzi o coś ważniejszego, będziesz przynajmniej w stanie pomóc znaleźć rozwiązanie.

Nauczenie nastolatka, jak radzić sobie z niepokojem teraz, pomoże mu w dłuższej perspektywie, gdy pójdzie na studia, znajdzie pracę i rozpocznie dorosłe życie w przyszłości.

Powrót do szkoły po wakacjach.

Dlaczego nastolatki mogą się obawiać powrotu do szkoły?

Powrót do szkoły może być źródłem wielu obaw dla nastolatków, które wynikają z różnych powodów. Chociaż nastolatki często nie mówią otwarcie o swoich uczuciach, przeżywają cała gamę emocji w związku powrotem do szkoły. Oto niektóre z najczęściej spotykanych powodów, przez które nastolatek może obawiać się powrotu do szkoły:

1. Presja akademicka

Wielu nastolatków obawia się wysokich oczekiwań związanych z osiąganiem dobrych wyników w nauce. Powrót do szkoły oznacza konieczność ponownego zaangażowania się w naukę, poświęcenia czasu wolnego, co dla niektórych może być przytłaczające. W szczególności, kiedy nastolatek miał już trudności z jakimś przedmiotem.

2. Stres społeczny

Wiek nastoletni to czas intensywnego rozwoju społecznego. Relacje z rówieśnikami, presja ze strony grupy, problemy z akceptacją czy obawy przed wykluczeniem mogą powodować lęk przed powrotem do szkoły. Jednym z największych źródeł stresu jesienią będzie cała ta osobista interakcja, zarówno z nauczycielami, jak i innymi uczniami.

3. Zmiana otoczenia

Dla niektórych nastolatków powrót do szkoły wiąże się z nowymi wyzwaniami, takimi jak zmiana szkoły, klasy czy nauczycieli. Te zmiany mogą wywoływać poczucie niepewności i lęku.

4. Brak pewności siebie

Nastolatki mogą czuć się niepewnie w związku ze swoim wyglądem, umiejętnościami społecznymi czy akademickimi, co prowadzi do obaw związanych z powrotem do szkoły. Obawy mogą być pogarszane, w przypadku braku przyjaciół, trudności z dopasowaniem się do otoczenia lub niewystarczających kompetencjach społecznych.

5. Problemy zdrowotne

W przypadku nastolatków z przewlekłymi chorobami czy zaburzeniami zdrowia psychicznego, powrót do szkoły może być dodatkowo stresujący ze względu na obawy związane z radzeniem sobie z objawami w środowisku szkolnym.

6. Zachowanie innych uczniów

Zastraszanie, historia doświadczania skrajnego niepokoju wśród rówieśników. Młodzi ludzie mogą obawiać się odrzucenia przez rówieśników. Szczególnie trudno może być powrócić do szkoły osobie, która doświadczyła już wcześniej bullyingu (przemocy rówieśniczej) czy innych form nękania.

7. Stresujące wydarzenie w domu

Sytuacje kryzysowe w domu rodzinnym, takie jak żałoba, rozwód lub choroba w rodzinie będą znacząco wpływały na stres w czasie powrotu do szkoły.

8. Stres emocjonalny

Wiek nastoletni to okres intensywnych zmian emocjonalnych. Hormonalne wahania, problemy z tożsamością, niskie poczucie własnej wartości mogą zwiększać podatność na stres.

Nastolatki przed szkołą

Typowe myśli związane z martwieniem się o powrót do szkoły.  

Nastolatki martwią się wieloma różnymi problemami związanymi ze szkołą, takimi jak nauczyciele, przyjaciele, dopasowanie się i/lub bycie z dala od rodziców. Niektóre powszechne zmartwienia obejmują:

  • Kto będzie moim nowym nauczycielem i co jeśli będzie niemiły?   
  • Czy moje klasowe przyjaźnie są nadal aktualne? 
  • Czy moje ubrania są w porządku? 
  • Czy będę wyglądać głupio?
  • Z kim porozmawiam na przerwie?
  • Co się stanie, jeśli spóźnię się na autobus? 
  • A co jeśli matematyka jest dla mnie za trudna?
  • Nie pamiętam niczego, czego uczyłem się w zeszłym roku!
  • Co się stanie, jeśli mamie lub tacie stanie się coś złego, gdy będę w szkole?

Objawy lękowe, które utrzymują się dłużej niż kilka pierwszych tygodni szkoły i wydają się nadmierne, mogą wymagać konsultacji ze specjalistą. Podobnie, pewna nieśmiałość lub obawa o harmonogram, naukę czy przyjaciół jest czymś naturalnym podczas powrotu do szkoły, jednak przedłużające się wycofanie lub obawy mogą być sygnałem problemu.

Jeśli lęk u nastolatka powoduje u niego duży stres w życiu codziennym, lub jeśli trudno jest dogadać się z członkami rodziny lub przyjaciółmi, unika się normalnych zajęć w szkole i poza nią, lub występują objawy fizyczne, takie jak bóle brzucha lub zmęczenie, czy zachowania autodestrukcyjne, te „czerwone flagi” wskazują, że lęk u Twojego dziecka powinien zostać oceniony przez psychologa lub psychiatrę.

Jednakże normalne jest, że większość dzieci odczuwa lekką tremę związaną z powrotem do szkoły, która stopniowo zanika w ciągu kilku tygodni.

Jeśli możesz dowiedzieć się, dlaczego Twoje nastoletnie dziecko czuje się niespokojne, możesz zacząć pomagać mu znaleźć rozwiązania ich problemów. Jednak może to nie być jedna wielka rzecz, ale wiele małych rzeczy, które narastają, aż wszystko staje się zbyt duże. Dobrym pomysłem jest nauczenie nastolatka, jak radzić sobie z samym niepokojem, podczas gdy pomagasz mu pracować nad rozwiązaniem trudności. 

Ważne aspekty związane z powrotem do szkoły

Słuchaj zmartwień

Kiedy młodzież wyraża niepokój związany z powrotem do szkoły – nowym nauczycielem, większą ilością prac domowych, kryzysem przyjaźni – słuchaj uważnie.

Zamiast odrzucać te obawy („Nie ma się czym martwić! Będzie dobrze!”), słuchanie ich i odzwierciedlanie uczuć nastoletniego dziecka pomoże mu poczuć się bezpieczniej. A jeśli zechce, możesz wzmocnić jego pewność siebie, pomagając mu opracować strategię radzenia sobie z rzeczami, które go niepokoją.

Ale pamiętaj, że nastolatki często chcą móc rozmawiać o czymś, co je denerwuje, ale nie chcą i nie oczekują od Ciebie, że naprawisz sytuację. Twoim zadaniem jest potwierdzenie ich uczuć („Wiem, że to trudne”) i pokazanie pewności, że poradzą sobie z sytuacją.

Powrót do szkoły. Zmartwiona nastolatka

Istnieje wiele objawów niepokoju.

Oznaki niepokoju mogą objawiać się na wiele sposobów, np. poprzez narzekanie na ból brzucha, głowy lub chorobę, która tak naprawdę nie istnieje, zmiany w zachowaniu lub napady złości, mówienie „nie” na wszystko, utratę apetytu oraz mnóstwo łez bez powodu. Może także pojawić się obgryzanie paznokci, wycofywanie się lub trudności z zasypianiem, czy jedzeniem, problemy z koncentracją, a nawet ataki paniki.

Bóle brzucha i głowy

Lęk przed szkołą czasami przybiera formę porannych bólów głowy i brzucha, które zdaniem nastolatków sprawiają, że są zbyt chore, aby pójść do szkoły. Jeśli u Twojego dziecka rozwija się wzorzec tych objawów, ważne jest, aby zabrać je na badanie do pediatry. Zweryfikować zdrowie somatyczne, aby nie przeoczyć czegoś ważnego.

Jeśli jednak taki schemat się utrzymuje, problemem może okazać się chodzenie do szkoły.

Najważniejszą rzeczą, jaką rodzic może zrobić, gdy dzieci się opierają, jest kontynuowanie posyłania ich do szkoły. Może to być trudne, ale jeśli pozwolimy dzieciom unikać sytuacji, które je niepokoją, możemy nieświadomie wzmocnić przekonanie, że te sytuacje są rzeczywiście niebezpieczne lub przerażające.

Ważne jest również zbadanie, co może powodować niepokój. Może to być oznaką zaburzenia lękowego lub innego problemu w szkole. Na przykład:

  • Lęk społeczny, OCD: Nastolatek może unikać chodzenia do szkoły, ponieważ trudno mu tam radzić sobie z lękiem.
  • Doświadczenie przemocy: Uczeń może bać się chodzić do szkoły, ponieważ jego oprawcy tam są.
  • Zaburzenia uczenia się: Dziecko może unikać wstydu i zakłopotania, które czuje wśród kolegów w klasie z powodu swoich trudności związanych z nauką.
Ból brzucha nastolatki

Odmowa chodzenia do szkoły

Kiedy bóle brzucha i głowy oraz inne powody, dla których nie chodzi się do szkoły (lub się spóźnia lub wychodzi wcześniej), stają się uporczywe, może pojawić się odmowa chodzenia do szkoły ze strony nastolatka.

Odmowa chodzenia do szkoły różni się kilkoma czynnikami od normalnego unikania, które czasem może się pojawić u każdego. Należy zwrócić uwagę  na to:

  • Jak długo dziecko unika szkoły
  • Jak wiele stresu wiąże z uczęszczaniem do szkoły
  • Jak mocno się opiera
  • W jakim stopniu opór ingeruje w ich (i ich rodziny) życie

Jeśli opór nastolatka wobec szkoły jest przytłaczający i długotrwały, powinno ono zostać zbadane przez specjalistę zdrowia psychicznego i lepiej działać proaktywnie niż czekać miesiącami, aż opór minie. Niestety, im dłużej dziecko opuszcza szkołę, tym trudniej jest mu wrócić do rutyny, ponieważ nieobecność wzmacnia lęk, który je powstrzymuje. Opuszczanie szkoły sprawi, że młoda osoba nigdy nie będzie miała okazji dowiedzieć się, czy jej zmartwienia są uzasadnione.

Szczególnie w dniach poprzedzających pójście do szkoły Twoje niespokojne dziecko może się czepiać, płakać, mieć napady złości, skarżyć się na bóle głowy lub brzucha, wycofywać się, błagać lub targować, a także stawać się drażliwe.

Powrót do szkoły nastolatków

10 strategii, jak nastolatek może radzić sobie ze stresem związanym z powrotem do szkoły

1. Planowanie

Przygotowanie się do powrotu do szkoły z odpowiednim wyprzedzeniem może zmniejszyć poczucie chaosu i stresu. Ustalenie harmonogramu, zaplanowanie zadań i organizacja materiałów szkolnych pomoże w lepszym starcie. Zorganizowanie przyborów szkolnych, plecaka i szafki. Stworzenie dobrze ustrukturyzowanego planu da poczucie kontroli i zapobiegnie stresorom w ostatniej chwili. Wybranie się na przyjemne zakupy podniesie trochę emocji wokół rozpoczęcia szkoły i pomoże dziecku poczuć się pewniej.

2. Ustalanie realistycznych celów

Warto, aby nastolatek ustalił sobie kilka realistycznych celów na nadchodzący rok szkolny. Skoncentrowanie się na małych, osiągalnych zadaniach pozwala uniknąć przytłoczenia. Ustalenie jasnych priorytetów i opracowanie sposobów pracy nad ich realizacją, zapewni poczucie celu i motywacji.

3. Ćwiczenia relaksacyjne

Medytacja, głębokie oddychanie czy joga mogą pomóc w zarządzaniu stresem przed i po powrocie do szkoły. Regularne praktykowanie tych technik pomoże w utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Głębokie, spokojne oddychanie może być skutecznym narzędziem, z którego nastolatek może skorzystać zawsze i wszędzie, gdy odczuwa niepokój. Jest ono niezwykle łatwe do wykonania. Wystarczy koncentrować się na oddechu, biorąc długi, powolny, głęboki wdech przez nos i wypuszczając go równie powoli przez usta.

4. Rozmowy z rówieśnikami

Dzielenie się swoimi obawami z przyjaciółmi, którzy przeżywają podobne trudności w związku z powrotem do szkoły, może przynieść ulgę i wsparcie. Spotkanie się z przyjaciółmi, którzy we wrześniu będą chodzić do tej samej klasy, pomoże przełamać tremę związaną ze spotkaniem osób, z którymi nie miało kontaktu od kilku, kilkunastu tygodni.

5. Pozytywne myślenie

Skupienie się na pozytywnych aspektach powrotu do szkoły, takich jak spotkania z przyjaciółmi, ciekawe przedmioty czy nowe doświadczenia, może pomóc w zmniejszeniu lęku.Zastanów się, jakie są trzy rzeczy, które najbardziej Cię ekscytują w pierwszym dniu szkoły?  Większość uczniów potrafi pomyśleć o  czymś  dobrym, nawet jeśli jest to po prostu zjedzenie specjalnej przekąski lub powrót do domu pod koniec dnia. Istnieje prawdopodobieństwo, że miłe aspekty są po prostu pomijane przez powtarzające się troski. To co myślimy, wpływa na to, jak się czujemy, więc opanowanie myśli jest dobrym sposobem na rozpoczęcie kontrolowania naszych emocji. Pierwszym krokiem jest nauczenie się rozpoznawania negatywnych myśli, gdy się pojawią. Następnym krokiem jest wymyślenie sposobów na przeciwstawienie się negatywnym myślom – argumenty podważające negatywne myśli. W trzecim kroku zastąp negatywne myśli pozytywnymi, bardziej realnymi.

6.Umiejętności zarządzania czasem

Skuteczne umiejętności zarządzania czasem, ustalanie priorytetów zadań, harmonogramów nauki pomoże na łatwiejszy powrót do rutyny szkolnej. Nauka efektywnego zarządzania czasem zmniejszy poczucie przytłoczenia. Ważne jest także, aby nastolatek miał czas na relaks i realizowanie swoich pasji. Równowaga między nauką a odpoczynkiem pomaga w redukcji stresu. W dniach bezpośrednio poprzedzających rozpoczęcie szkoły warto dostosować godziny pobudki, śniadania i posiłków do czasu szkoły. W ten sposób rozpoczęcie szkoły nie będzie aż tak dużym szokiem dla organizmu.

7. Budowanie pewności siebie

Praca nad samoakceptacją i rozwijanie mocnych stron może pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami szkolnymi. Dobre samopoczucie w swoim ciele i umyśle sprzyja zdrowemu podejściu do życia szkolnego. Nastolatek, który jest zdenerwowany pójściem do nowej szkoły, może polegać na swoich mocnych stronach, aby sobie poradzić. Może wykorzystać humor i ciekawość, aby poznać kolegów z klasy. Albo może wykorzystać wytrwałość i odwagę, aby przełamać swoje lęki. Umiejętność korzystania ze swoich mocnych stron buduje pewność siebie oraz poczucie skuteczności.

8. Unikanie porównań

Porównywanie się z innymi może prowadzić do frustracji i niskiej samooceny. Ważne jest, aby nastolatek skupił się na własnym rozwoju, a nie na rywalizacji z innymi.

9. Znalezienie wsparcia

Jeśli nastolatek ma trudności w szkole, warto, aby porozmawiał z nauczycielem, który może okazać się wartościowym wsparciem i doradcą. Jeśli jest możliwość wcześniejszych odwiedzin w szkole, przypomnienie sobie otoczenia lub sprawdzenia nowego, jeśli dziecko zmienia szkołę, pomoże obniżyć napięcie w dniu powrotu do szkoły. Ważnym aspektem jest przetwarzanie emocjonalne. Jeśli nastolatek jest w stanie powiedzieć „Boję się powrotu do szkoły”, to jest to krok we właściwym kierunku. Rodzice mogą chwalić swoje dzieci za szczerość i jasność co do tego, co czują, nawet jeśli nie jest łatwo to przyznać. Otwartość na temat emocji stanowi podstawę do przetwarzania lęku i znajdowania narzędzi do radzenia sobie z nim. 

10. Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia pomagają w redukcji stresu, poprawie nastroju i koncentracji. Nawet krótkie spacery mogą przynieść ulgę w napięciu. Warto także zwrócić uwagę na dietę, aby była dobrze zbilansowana, odpowiednią ilość snu. Zdrowy styl życia przyczynia się do lepszego skupienia, poprawy nastroju i ogólnego samopoczucia.

Powrót do szkoły nastolatka

10 strategii, jak rodzic może pomóc nastolatkowi w powrocie do szkoły

Pomimo, że nastolatki lubią niezależność, samodzielność to jednak nadal obecność i uważność rodziców jest dla nich bardzo ważna. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu dziecku z poradzeniu sobie z obawami wynikającymi z powrotu do szkoły.

1. Otwarte rozmowy

Ważne jest, aby rodzice rozmawiali z dziećmi na temat ich obaw związanych z powrotem do szkoły. Zadawanie pytań, słuchanie i okazywanie zrozumienia mogą pomóc nastolatkowi otworzyć się i podzielić swoimi uczuciami. Stwórz bezpieczną przestrzeń, aby mogli dzielić się swoimi obawami. Odzwierciedlaj ich emocje, mów także o swoich uczuciach. Dzięki temu wzmocnisz więź i pokażesz, że wspierasz ich w tej zmianie.

2. Wsparcie emocjonalne

Rodzice powinni zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Pokazanie, że są dostępni i gotowi pomóc w razie potrzeby, może zredukować stres nastolatka. Bądź cierpliwy i empatyczny podczas powrotu do szkoły. Pamiętaj, że Twoje dziecko może doświadczać lepszych i gorszych momentów w tym okresie. Oferuj wsparcie, zachętę i zapewnienie, gdy najbardziej tego potrzebuje. Warto wyjaśnić nastolatkowi dokładniej, dlaczego czuje się w określony sposób i wyjaśnić, że lęk może być pomocny. Czujemy lęk, ponieważ nasze ciało przygotowuje się do radzenia sobie z niebezpieczeństwem. Reakcją na stres i lęk jest umożliwienie naszemu ciału walki lub ucieczki. Współczesne czynniki wyzwalające reakcję walki lub ucieczki mogą być takie jak zdawanie egzaminu, publiczne wystąpienie lub powrót do szkoły. 

3. Motywowanie do samodzielności

Warto zachęcać nastolatka do podejmowania decyzji i samodzielnego rozwiązywania problemów. Budowanie autonomii sprzyja rozwojowi pewności siebie i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pomocne może okazać się stopniowe przywracanie nastolatka do szkoły na dwa lub trzy tygodnie przed rozpoczęciem semestru, stosując „terapię ekspozycyjną”. To technika pomagająca ludziom stawiać czoła swoim lękom krok po kroku. Jeśli nastolatek w bezpieczny sposób będzie konfrontował się z  bodźcami przypominającym o szkole, pomoże mu to przezwyciężyć lęk. Spróbuj mu w tym pomóc, wspieraj kolejne małe kroki.

4. Ustalanie rutyny

Pomoc w ustaleniu regularnej rutyny codziennej może zmniejszyć poczucie chaosu i stresu. Ważne jest, aby harmonogram uwzględniał zarówno obowiązki szkolne, jak i czas na relaks. Jeśli Twój nastolatek nabrał nawyku późnego czuwania w nocy i spania do południa, zrozumiałe jest, że może odczuwać niepokój związany z powrotem do szkoły, aby wrócić do rytmu szkolnego. Zamiast czekać do nocy poprzedzającej pierwszy dzień szkoły, zachęcaj swojego nastolatka, aby zaczął chodzić spać wcześniej i budzić się wcześniej na kilka tygodni przed rozpoczęciem szkoły. Pomoże mu to poczuć się bardziej wypoczętym, gdy budzik zacznie dzwonić, gdy na zewnątrz będzie jeszcze ciemno.

    Inną rutyną, którą powinien wdrożyć Twój nastolatek, są pory posiłków. Gdy już będą w szkole, prawdopodobnie będą musieli jeść śniadanie wcześnie, a obiad, na długiej przewie lub dopiero w domu, po zajęciach. Powrót do tego nawyku teraz uchroni Twojego nastolatka przed głodem i problemami trawiennymi, gdy zmieni się jego harmonogram posiłków.

    5. Wspólne spędzanie czasu

    Spędzanie czasu razem, np. poprzez wspólne aktywności, takie jak gotowanie, gry planszowe czy spacery, może pomóc w budowaniu więzi i wzmocnieniu wsparcia emocjonalnego.

    6. Zwróć uwagę na swoje własne zachowanie

    Dla rodziców przejście ze szkoły podstawowej do średniej, rozpoczęcie nauki przez nastolatków w nowej szkole może być niepokojące. Dzieci biorą wskazówki od swoich rodziców, więc im więcej pewności siebie i spokoju możesz pokazać, tym bardziej Twój nastolatek uwierzy, że poradzi sobie z tą stresującą sytuacją.

    7. Porozmawiaj o ich konkretnych obawach

    Często zdarza się, że nastolatkowie skupiają się na jednym lub dwóch wydarzeniach, które mogą się wydarzyć lub nie. Rozmyślają dużo na ten temat i zaczynają się tym niepokoić. Porozmawiaj ze swoim nastoletnim dzieckiem, wymień pomysły, co może pomóc mu zachować spokój. Spróbujcie razem ocenić sytuację i zauważyć dodatkowe spostrzeżenia, o których nastolatek sam nie pomyślał.

    8. Zachęcaj do spotkań towarzyskich pod koniec lata

    Niektórzy nastolatkowie martwią się, jak to będzie, kiedy znowu zobaczą swoich przyjaciół. Jeśli Twój nastolatek regularnie widywał się z przyjaciółmi przez całe lato, to nie jest to problem. Jednak wielu nastolatków spędza czas w domu lub podróżuje z rodziną i nie jest w stanie nadążać za swoimi rówieśnikami osobiście. Chociaż prawdopodobnie utrzymywali kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych, nadal mogą mieć obawy przed spotkaniami twarzą w twarz, które odbędą się pierwszego dnia szkoły.

    9. Odwiedźcie nową szkołę

    Jeśli Twoje nastoletnie dziecko zaczyna naukę w nowej szkole, zrozumiałe jest, że może odczuwać niepokój związany z powrotem do szkoły. Podobnie w sytuacji, gdy przeprowadziłeś się w trakcie lata i Twoje nastoletnie dziecko będzie uczęszczało do nowej placówki. Zadzwoń do szkoły i dowiedz się, czy możesz wpaść na wycieczkę rozpoznawczą i poproś o oprowadzenie po placówce. Samo poznanie układu budynku może pomóc Twojemu nastolatkowi poczuć się bezpieczniej i mieć mniej niepokoju związanego z powrotem do szkoły.

    10. Zajęcia pozalekcyjne

    Niektórzy nastolatkowie, szczególnie ci, którzy w przeszłości mieli problemy ze szkołą, mogą obawiać się zajęć. Zachęcaj nastolatka do zapisania się na zajęcia fakultatywne w szkolnych kółkach zainteresowań, które mu się spodobają, jeśli to możliwe. Tak, nadal będą musieli uczęszczać na zajęcia z języka polskiego, matematyki, historii i nauk ścisłych, ale jeśli będą mogli również uczęszczać na kilka przyjemnych zajęć, takich jak fotografia, teatr, wychowanie fizyczne lub cokolwiek, co spodoba się Twojemu nastolatkowi. Będą mieli trochę czasu każdego dnia, aby skupić się na zajęciach, które lubią.

    Przyjrzyj się także placówkom oferującym zajęcia pozaszkolne, do których Twój nastolatek mógłby dołączyć po lekcjach. Wielu nastolatków ma problemy z nauką, ale naprawdę błyszczy, gdy chodzi o zajęcia sportowe czy artystyczne. Chociaż sport i inne zajęcia dodatkowe nie powinny być ważniejsze od nauki, ich dostępność pomoże Twojemu nastolatkowi bardziej cieszyć się szkołą.

    Zajęcia pozaszkolne, malowanie obrazów

    5 rzeczy, których warto unikać, gdy nastolatek boi się powrotu do szkoły:

    1. Nie bagatelizuj lęków swojego dziecka i staraj się nie ignorować jego trosk.
    2. Unikaj mówienia dziecku, że wszystko będzie dobrze i że musi po prostu dorosnąć i iść dalej. Ważne jest, aby dziecko mogło wyrazić swoje obawy, co pozwoli mu poczuć się pewniej. Nie porównuj go z rówieśnikami, którzy nie odczuwają strachu przed powrotem do szkoły.
    3. Powstrzymaj się od wyrażania negatywnych opinii na temat szkoły i nauczyciela swojego dziecka w jego obecności. Nie wypowiadaj się lekceważąco o szkole i nauczycielach przy dziecku, ponieważ może to stworzyć negatywną atmosferę i pogłębić jego lęki.
    4. Nie wchodź zbyt głęboko w rozwiązywanie problemów dziecka. Daj mu możliwość samodzielnego znalezienia rozwiązania. Zamiast zapewniać go słowami „Nie martw się!” lub „Wszystko się ułoży!”, zachęcaj do poszukiwania sposobów na pokonanie trudności. Dzięki temu uczysz dziecko, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, zarówno realnymi, jak i wyobrażonymi, a także dajesz mu narzędzia do radzenia sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami.
    5. Staraj się nie irytować, gdy rano twoje dziecko powoli przygotowuje się do szkoły. Zaplanuj poranne czynności z wyprzedzeniem, zachowując spokój i opanowanie. Unikaj przenoszenia własnych obaw i stresu na dziecko, co mogłoby pogorszyć jego niepokój.
    Pomoc nastolatkom w powrocie do szkoły

    Kiedy pójść do specjalisty ds. zdrowia psychicznego?

    Nie zawsze wsparcie rodziny i rówieśników jest wystarczające w radzeniu sobie ze stresem związanym z powrotem do szkoły. W niektórych przypadkach może być konieczna interwencja specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Oto sygnały, które mogą sugerować, że nastolatek potrzebuje profesjonalnej pomocy:

    1. Długotrwałe obniżenie nastroju: Jeśli nastolatek przez dłuższy czas (więcej niż kilka tygodni) doświadcza uczucia smutku, przygnębienia czy apatii, warto rozważyć konsultację z psychologiem.
    2. Problemy z koncentracją i nauką: Gdy stres lub lęk utrudniają naukę, a wyniki szkolne ulegają drastycznemu pogorszeniu, może to być sygnał, że potrzebna jest pomoc specjalisty.
    3. Izolacja społeczna: Unikanie kontaktów z rówieśnikami, wycofanie się z aktywności, które wcześniej sprawiały radość, mogą być objawami poważniejszych problemów emocjonalnych.
    4. Zmiany w zachowaniu: Nagłe zmiany w zachowaniu, takie jak agresja, drażliwość, trudności z kontrolą emocji, mogą wskazywać na potrzebę interwencji specjalisty.
    5. Problemy ze snem i apetytem: Jeśli nastolatek ma trudności ze snem, zmieniają się jego nawyki żywieniowe, traci na wadze lub przeciwnie – gwałtownie przybiera na wadze, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

    Jeśli po upływie kilku tygodni, Twoje dziecko nadal będzie odczuwać niepokój w szkole, który nie ustępuje, lub jeśli objawy dziecka narastają, być może nadszedł czas, aby zasięgnąć porady psychologa lub psychiatry

    Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z lękiem, na przykład za pomocą terapii zwanej psychoterapią poznawczo-behawioralną (CBT). CBT uczy młodzież i rodziców umiejętności radzenia sobie z lękiem i stawiania mu czoła. Specjalista zdrowia psychicznego w procesie psychoterapii młodzieży może pomóc Twojemu nastolatkowi zidentyfikować przyczyny jego lęku i dać mu narzędzia, pomóc zdobyć umiejętności, dzięki którym będzie mógł lepiej radzić sobie ze stresem i obniżać napięcie.\

    Zajęcia z chemii po powrocie do szkoły po wakacjach

    Korzyści powrotu do szkoły

    Pomimo stresu i obaw, powrót do szkoły niesie ze sobą wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na rozwój nastolatków:

    1. Korzyści psychologiczne: Regularny kontakt z rówieśnikami i nauczycielami sprzyja rozwojowi umiejętności radzenia sobie z emocjami, budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Szkoła daje możliwość uczenia się rozwiązywania problemów oraz radzenia sobie z wyzwaniami.
    2. Korzyści emocjonalne: Powrót do szkoły umożliwia nawiązywanie i utrzymywanie relacji z rówieśnikami, co jest kluczowe dla rozwoju emocjonalnego. Wsparcie społeczne ze strony przyjaciół i nauczycieli może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami.
    3. Korzyści fizyczne: Regularna aktywność fizyczna wynikająca z chodzenia do szkoły, jak i lekcje wychowania fizycznego, mogą poprawić kondycję fizyczną, zwiększyć energię i przyczynić się do lepszego samopoczucia.
    4. Korzyści społeczne: Szkoła jest miejscem, gdzie nastolatki uczą się współpracy, komunikacji i empatii. Regularne kontakty z rówieśnikami sprzyjają rozwojowi umiejętności społecznych, które są niezbędne w dorosłym życiu.
    5. Korzyści rozwojowe: Powrót do szkoły stymuluje rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny. Regularne uczestnictwo w zajęciach i angażowanie się w życie szkolne sprzyja wszechstronnemu rozwojowi młodego człowieka.
    6. Korzyści intelektualne: Szkoła jest miejscem, gdzie nastolatki zdobywają wiedzę i rozwijają swoje umiejętności intelektualne. Regularne uczestnictwo w zajęciach i praca nad zadaniami domowymi stymulują rozwój myślenia krytycznego i analitycznego.
    Powrót do szkoły online

    Powrót do Szkoły w Chmurze

    Mówiąc o powrocie do szkoły, mam na myśli fizyczne, stacjonarne uczestnictwo. Nie można w tej sytuacji pominąć Szkoły w Chmurze, która pojawiła się w Polsce kilka lat temu. Zajęcia w trybie online, np. takie jak oferuje Szkoła w chmurze w Polsce daje wiele szans, które mogą znacząco poprawić jakość edukacji, ale wiąże się również z pewnymi zagrożeniami, które należy brać pod uwagę, planując i wdrażając tego typu rozwiązania. Możemy skorzystać z elastycznego czasu, czy trybu nauki, ale z drugiej strony może ograniczyć ilość bezpośrednich kontaktów społecznych. Wpłynąć na kompetencje społeczne, radzenie sobie z sytuacjami wymagającymi ekspozycji społecznej. Jest to kwestia bardzo indywidualna i z pewnością warto rozpoznać jak najwięcej za i przeciw, przed podjęciem decyzji.

    Lekcje po powrocie do szkoły z wakacji

    Podsumowanie

    Powrót do szkoły to dla wielu nastolatków wyzwanie, które może wiązać się z obawami i stresem. Jednak odpowiednie przygotowanie i wsparcie ze strony rodziców mogą pomóc młodzieży w radzeniu sobie z tym trudnym okresem. Ważne jest, aby zarówno nastolatki, jak i ich rodzice zdawali sobie sprawę z możliwości, jakie niesie ze sobą szkoła, oraz potrafili korzystać z dostępnych zasobów wsparcia. Zrozumienie własnych emocji, otwarta komunikacja oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem to kluczowe elementy, które pomogą w harmonijnym powrocie do szkolnej rzeczywistości. W razie potrzeby warto również sięgnąć po profesjonalną pomoc, aby zapewnić młodemu człowiekowi najlepsze warunki do zdrowego i wszechstronnego rozwoju.

    Uczniowie w bibliotece po powrocie do szkoły z wakacji

    Rozumiemy wyzwania związane z sezonem powrotu do szkoły, jesteśmy tutaj, aby wspierać Ciebie i Twoją rodzinę. Pomagamy rodzicom i nastolatkom poruszać się po drodze akademickiej z pewnością siebie i odpornością psychiczną. Nasze dostosowane podejście ma na celu zaspokojenie ich unikalnych potrzeb, oferując praktyczne strategie radzenia sobie ze stresem i budowania niezbędnych umiejętności życiowych.

    Skontaktuj się z nami już dziś pod numerem +48 608 162 122 lub napisz na adres: kontakt@centruminfinitas.pl